Formy psoriázy

Psoriázu rozlišujeme podľa jej prejavov a miesta výskytu na:

Ložiskovú (80 až 90 % osôb s diagnózou psoriázy má túto formu)

Prejavuje sa červenými, ohraničenými ložiskami so šupinkami. Najčastejšie napadá vlasovú časť hlavy, lakte, kolená, bedrovú a spodnú zadnú časť tela. Ide obvykle o miesta, ktoré sú na koži najviac mechanicky zaťažované, čo je pre vznik psoriázy typické. Nechty na rukách a nohách môžu byť žlté alebo jamkovité. Rozsev čerstvej psoriázy nie je na pohľad esteticky uspokojivý, avšak postihnuté plochy väčšinou nesvrbia, ani príliš nebolia a nepôsobia postihnutému viac problémov. Prípravky Dr Michaels pomáhajú len pri tomto type psoriázy.

Kvapôčková

Vzniká hlavne u detí a mladistvých a prejavuje sa malými ložiskami, ktoré sú niekedy svojim tvarom prirovnávané k dažďovým kvapkám či slzám.

Inverzná

Vzniká v podpaží, na krku, pod prsiami, v pupku, na slabinách, v oblasti prirodzenia a konečníku. Prejavuje sa silno začervenaými, suchými, mokvavými ložiskami umiestnenými nejčastejšie v kožných záhyboch.

Pustulózna

Je celkom odlišná od iných druhov psoriázy. Prejavuje sa pľuzgiermi na dlaniach či nohách. Obvykle jú sprevádza silná horúčka a zimnica. Táto závažná forma psoriázy často vyžaduje hospitalizáciu pacienta v nemocnici.

Generalizovaná a erytrodermická

Najzávažnejšia forma, ktorá vyžaduje hospitalizáciu. Prejavy sú rozšírené po celom tele. Ložiská obvykle bolia a svrbia. Súčasne sa prejavuje zvýšenou teplotou či horúčkou, zimnicou, dehydratáciou, stratou bielkovín a opuchmi.

Kĺbová

Postihuje malé kĺby na nohách a rukách. Prejavuje sa opuchnutými prstami, bolestivosťou kĺbov a rannou stuhnutosťou. Môže však postihovať aj veľké kĺby, typicky rameno alebo koleno, chrbticu a väzivá. Liečba tejto formy spadá do kompetencie reumatológa.

Zdroje

  1. Parisi R, Symmons DP, Griffiths CE, Ashcroft DM (February 2013). Identification and Management of Psoriasis and Associated ComorbidiTy (IMPACT) project team. "Global epidemiology of psoriasis: a systematic review of incidence and prevalence". J Invest Dermatol. 133 (2): 377–85. doi:10.1038/jid.2012.339. PMID 23014338.
  2. http://niams.nih.gov/Health_Info/Psoriasis/default.asp
  3. https://www.psoriasis.org/about-psoriasis